imieninowe_prezenty_na_mikolajki

Imieninowe prezenty na Mikołajki

Mimo, że niemal wszyscy kojarzą go z pierwszym tygodniem grudnia, Mikołaj obchodzi imieniny nie tylko w dniu, poświęconym pamięci świętego i biskupa, czego symbolem od wieków jest tradycja wręczania sobie prezentów. Mikołajów w Polsce, według danych statystycznych z lipca 2018 roku, jest ponad sto tysięcy – warto więc o nich pamiętać nie tylko pod koniec roku.

Mikołajowie obchodzą imieniny również w październiku, lipcu, czerwcu, maju, marcu i – co ciekawe – 14 lutego, czyli w Walentynki. Daty są nieprzypadkowe – każda ma związek ze wspomnieniem innego świętego o tym imieniu. Ten najbardziej popularny, czyli biskup Miry, szczyt popularności przeżywał więcej niż dwa wieki temu – wówczas jego święto było dniem wolnym od pracy, a on sam czczony był również jako cudotwórca. Wraz z upływem czasu zaczęto jednak kwestionować jego świętość, a później nawet samo istnienie, próbując ciężar przynoszenia dzieciom prezentów przerzucić na Dzieciątko Jezus i Boże Narodzenie. Sprawę ostatecznie kościół katolicki zrewidował ponad pół wieku temu, podczas Soboru watykańskiego II proponując wspominanie świętego o imieniu Mikołaj jako „wspomnienie dowolne” i zostawiając poszczególnym krajom wolną rękę w sposobie kultywowania tej tradycji.

Mimo, że początkowo prezenty wręczane z tej okazji ograniczały się do drobnych słodkości, orzechów czy owoców, w ostatnich dziesięcioleciach Mikołajki zostały wchłonięta przez popkulturę, która dodatkowo odebrała Mikołajowi jego religijne korzenie. Ci, którym daleko jest do kultu świętych, zamiast biskupa widzą brodatego, przyjaznego starszego pana w czerwonym kubraku i czapce, który mieszka w Finlandii i każdego roku, kiedy śpimy, dostarcza extra prezent dla taty, mamy, a przede wszystkim dzieci. Pakowanie prezentów pozostawia swoim pomocnikom, a upominki rozrzuca nocą, krążąc po świecie w zaprzęgu, prowadzonym przez renifery. Zastanówmy się jednak, czy Mikołaj oprócz prezentów mógłby być również dostawcą kwiatów? Czy imieninowe prezenty na Mikołajki mógłby zastąpić piękny bukiet kwiatów? Na pewno, biorąc pod uwagę okazję, dla solenizanta o tym imieniu, kwiaty mogą okazać się niemałą niespodzianką. W okresie, kiedy wszyscy kupują prezenty na święta, bukiet będzie, dosłownie oraz w przenośni, powiewem świeżości. Również Mikołajowie, którzy swoje imieniny obchodzą w innych miesiącach niż grudzień, na pewno zaskoczeni będą kwiatami w dniu swojego święta.

Piękne kompozycje kwiatowe dla mężczyzn – bo nad takimi musimy się w przypadku Mikołajów zastanowić – to często dla florystów spore wyzwanie. Internetowe kwiaciarnie zazwyczaj oferują mnóstwo propozycji dla kobiet: kwiaty dla mamy, babci, cioci, kwiaty na urodziny, imieniny, nawet kwiaty na walentynki tworzone są z myślą o paniach. U panów, jeśli chodzi o bukiety, specjaliści stawiają na wyrazistość – gatunków roślin lub kolorów. Jeśli klasyczne kwiaty – to mocne akcenty, dużo zieleni, fioletu, pomarańczy czy rudości (mimo, że tradycyjnie kolor fioletowy kojarzony jest z florystyką funeralną). Jeśli chcemy uciec od klasyki, możemy postawić na egzotyczny gatunek jak protea czy strelicja królewska, popularnie zwana rajskim ptakiem. W tak mocno zaakcentowanej kompozycji samych kolorowych roślin nie powinno być więcej niż 3. Kwiaty w takim bukiecie mogą uzupełnić liście paproci, chamelacjum czy leukadendron. Oprócz bukietów uniwersalnym prezentem będą kosze upominkowe – imieninowe prezenty na Mikołajki, czy też na inny dzień, w którym Mikołaj obchodzi swoje imieniny nie będą stanowiły problemu dla każdego, kto poświęci chwilę, by zastanowić się, jakimi produktami wypełnić taki upominek. Dodatkowym walorem imieninowego prezentu może stać się skorzystanie z e-wysyłki kwiatów – element zaskoczenia, jakim będzie dostawca bukietów w dniu święta Mikołaja, zwłaszcza tego grudniowego, na pewno sprawi przyjemność solenizantowi.

Imieninowe prezenty na Mikołajki to wciąż kombinacja nieco zapomniana – podobnie jak w przypadku solenizantów, którzy święto swojego imienia obchodzą w kombinacji z inną ważną uroczystością. Posiadając w rodzinie, bliższej lub dalszej, kogoś o imieniu Mikołaj, pamiętajmy, by w dniu pełnym kolorowych paczek i niespodzianek, przygotować coś specjalnego, szczególnego, związanego z tą konkretną okazją. Wystarczy drobny gest – nawet tak mało zobowiązujący, jak piękny bukiet kwiatów, na pewno zostanie zapamiętany na długo.

udostępnij wpis:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *