Florystyka funeralna

Kwiaciarnia Róża Gliwice – florystyka funeralna

Nasza kwiaciarnia Róża wykona dla Ciebie wszelkie kompozycje funeralne na ceremonie i uroczystości pogrzebowe. Kompozycje funeralne wykonują tylko wyszkoleni w tym zawodzie floryści gliwickiej kwiaciarni Róża. Poniżej dowiesz się jakie kompozycje wykonujemy oraz przekażemy Ci kilka być może ważnych informacji dotyczących tego zagadnienia.

Oprawa kwiatowa pogrzebów

Kwiatowe kompozycje pogrzebowe dzielą się na kilka rodzajów. Najbardziej reprezentacyjną formą kwiatów z okazji pogrzebu są wieńce pogrzebowe. Gliwice to miasto, w którym w oprawach pogrzebowych prym wiedzie Gliwicka Kwiaciarnia Wysyłkowa Róża. Na Państwa zlecenie zostanie wykonany każdy wieniec, wiązanka lub palma pogrzebowa.

Wieniec pogrzebowy

Wieniec pogrzebowy ma kształt okrągły, owalu, elipsy, półkola. Może być również wieniec pogrzebowy serce lub stroik na trumnę „pająk”, czyli bukiet pogrzebowy, którego łodygi układają się po bokach trumny. Wieniec pogrzebowy robi się na podkładzie np. z jodły, tui, sosny, następnie układane są na nim kwiaty takie jak lilie, kalie, róże czy goździki oraz liściaste przybranie w różnych formach. Wieniec pogrzebowymoże być robiony na gąbce mokrej typu „oazis” albo suchej. Mokra gąbka służy do kwiatów żywych, natomiast sucha do kwiatów sztucznych. Wieniec pogrzebowy może być wykonany na samej gąbce lub florecie. Najczęściej składa się z kwiatów w kolorach stonowanych i jasnych. Przeważnie dobierana jest również szarfa mająca na celu upamiętnienie zmarłego. Po skończonej mszy pogrzebowej w kościele lub kaplicy najbliższa rodzina z wieńcem na ręku idzie tuż za konwojem pogrzebowym, a w następnej kolejności reszta żałobników. Po przejściu konduktu kwiaty są składane na grobie zmarłego. Wieniec złożony na grobie symbolizuje szacunek do zmarłego.  Wieniec pogrzebowy oznacza krąg zamkniętego życia.

Wiązanka pogrzebowa

Wiązanka pogrzebowa ma kształt podłużny. Składa się z dowolnych kwiatów, najczęściej są to lilie, róże, chryzantemy margaretki białe lub w innych kolorach. Wiązankę składają przeważnie pozostali uczestnicy ceremonii pogrzebowej oprócz najbliższej rodziny. Kolory czerwone symbolizują miłość, białe zaś symbolizują niewinność. Wiązanka pogrzebowama podniosły charakter. Przeważnie jest w asyście czarnego tiulu lub kryzy.

Palma pogrzebowa

Palma pogrzebowa ma kształt łezki. Są to dowolne kwiaty położone na długim liściu. Określenie „Palma pogrzebowa” funkcjonuje tylko i wyłącznie na Górnym Śląsku. W pozostałych regionach Polski używa się nazwy „Floret pogrzebowy”. Palma jest równie elegancka i podniosła jak wieniec pogrzebowy czy też wiązanka.

Szarfy pogrzebowe

Szarfy pogrzebowe mogą mieć dowolne kolory takie jak biały, kremowy, seledynowy, fioletowy, czarny czy niebieski. Posiadają różne szerokości i grubości. Są wykonane z tkaniny atłasowej lub satynowej. Można umieścić na nich dowolnie wybrany tekst, który ma oddać cześć i szacunek zmarłemu. Najczęściej wybierane teksty na szarfach to np. „Ostatnie Pożegnanie Ulubionemu Nauczycielowi”, „Kochanemu Dziadkowi – Wnuczek”, „Ostatnie Pożegnanie od Sąsiadów”, „Ostatnie Pożegnanie Kochanej Mamie”, „Drogiemu Ojcu – Synowie”, „Kochanej Babci – od Wnuków” itp.

Dekoracje na urnę i trumnę

Floryści wykonują również wszelkie dekoracje na urnę i trumnę, bukiety kondolencyjne, dekoracje na grób, stroiki na urnę i trumnę, kompozycje kwiatowe w doniczce na grób. Dekoracje na urnę i trumnę mogą być wykonane z kwiatów żywych lub sztucznych. Wykonywane są z kwiatów żywych, najczęściej są to róże, goździki lub sztucznych. Kwiaty sztuczne mogą być wykonane z lateksu, jedwabiu lub plastiku. Dekoracje na urnę i trumnę mogą być poziome lub pionowe (stojące). Kładzie się je na grobie jako znak naszej pamięci o zmarłym.

Pogrzeby

Tradycyjną formą pożegnania osoby zmarłej jest pogrzeb. Istnieje kilka różnych form pogrzebów. W chrześcijaństwie chowa się zmarłego w trumnie, odbywa się msza pogrzebowa w kościele, następnie wierni uczestniczą w kondukcie pogrzebowym na cmentarz. Aby zawiadomić krewnych lub sąsiadów, umieszcza się nekrologi najczęściej na drzwiach klatki lub np. w gazecie. Inną formą pochówku jest kremacja polegająca na spaleniu zwłok. Hindusi natomiast uznają za najbardziej odpowiednie do pochówku miejsce rzekę Ganges. W ideologii islamu uznaje się, że pogrzeb powinien nastąpić do 24 godzin po śmierci. W przeciwnym wypadku mogłoby to sprawić, że dusza mogłaby nie dotrzeć do raju. Z tego też względu miejsce pochówku znajduje się niedaleko miejsca śmierci. Istnieje również pogrzeb świecki, inaczej zwany humanistycznym, jest dobrą alternatywą dla osób, które nie chcą mieć tradycyjnego pogrzebu kościelnego. Prowadzony jest przez mistrza ceremonii. Nieszablonową formą pogrzebu jest pogrzeb w Tybecie, inaczej zwany również pogrzebem powietrznym. Polega on na tym, że ciało zmarłego pozostawia się do zjedzenia sępom,   w miejscach dalekich od osiedli. Istnieje również pogrzeb kosmiczny, czyli niewielka część prochów zmarłego po kremacji jest umieszczana w przestrzeni kosmicznej poprzez wysłanie rakiety.

Opieka nad grobami

Kwestią, o której warto wspomnieć jest również opieka nad grobami. Gliwice i okolice, z chęcią zapraszamy do złożenia zamówienia na opiekę nad grobami w naszej kwiaciarni. Główne cmentarze w Gliwicach to Cmentarz Centralny, Cmentarz Lipowy, Cmentarz św. Wojciecha. Istnieją również dwa cmentarze wojenne oraz dwa cmentarze żydowskie. Opieka nad grobami obejmuje zapalenie znicza, ułożenie wiązanki (z dedykacją na szarfach), opiekę nad grobem po pogrzebie (selekcję wieńców, wiązanek, zniczy które zostały wypalone), odśnieżanie grobu i jego otoczenia, mycie grobów specjalnymi środkami, woskowanie, polerowanie i impregnację nagrobków oraz konserwację kamienia, montaż ławek, zagospodarowanie bezpośredniego otoczenia grobu (wyłożenie kostką oraz wysypanie grysem), formowanie mogił ziemnych, budowę grobowców i nagrobków, mocowanie tablic oraz likwidowanie szczelin w grobowcach, podnoszenie zapadniętych i pochylonych nagrobków, sprzątanie terenu wokół grobu obejmujące usuwanie śmieci, chwastów, starych zniczy i kwiatów, obsadzanie grobu oraz jego otoczenia roślinami (krzewami, kwiatami, trawą) oraz ich pielęgnację, przycinanie żywopłotów, krzewów. Na życzenie również możliwa jest specjalna aranżacja kwiatowa. Opieka nad grobami obejmuje również dokumentację fotograficzną drogą mailową, odnajdywanie mogił na cmentarzach, przesyłanie map cmentarzy z lokalizacją grobów, kontakt w imieniu Klientów z administratorami cmentarzy, prolongata nienaruszalności grobu, załatwianie formalności związanych z utrzymaniem grobu oraz transport i pomoc w odwiedzeniu grobu najbliższych. Przyjmujemy stałe zlecenia, takie jak usługa 12-wizytowa lub 24-wizytowa. Oferujemy nasze usługi również na terenie takich miast jak Knurów i Zabrze.

Zakłady pogrzebowe

Zakłady pogrzebowe w Gliwicach takie jak: Firma Pogrzebowa Jasek, (firma, która posiada największe krematorium w regionie), Firma Pogrzebowa Pietrek, Zakład Pogrzebowy MZUK, Firma Pogrzebowa Hades, Firma Pogrzebowa Sacrum, Zakład Pogrzebowy SARG, Firma Pogrzebowa Fenix, Zakład Pogrzebowy Sośnica s.c., Zakład usług pogrzebowych Wojtyczka, Zakład Pogrzebowy Adieu, Usługi Pogrzebowe Sławomir Koper, Dom Pogrzebowy Quo Vadis,  świadczą wszystkie usługi pogrzebowe, organizują stypy pogrzebowe, transport zwłok. Istnieją również zakłady w okolicznych miastach np. Zakład Pogrzebowy Jasek, Zakład pogrzebowy Sacrum i Zakład Pogrzebowy Adrian Szczęsny w Zabrzu, Zakład Pogrzebowy Kocel w Świętochłowicach, Zakład Pogrzebowy Brauner w Chorzowie oraz Zakład Pogrzebowy Woźnica w Knurowie. Można u nich kupić również bukiety pogrzebowe, dekoracje żałobne oraz dekoracje na urnę i trumnę. Do pogrzebu wybiera się również karawan, aby godnie pożegnać zmarłego w kondukcie pogrzebowym. Najczęściej używa się marek Mercedes, Lincoln, Rolls-Royce, Chevrolet. Bardziej luksusowym autem są Jaguary. Samochód przewożący trumnę musi spełniać określone wymagania. Nie można dopuścić do przemieszczania się trumny, wnętrze samochodu musi być łatwe do czyszczenia. Branża pogrzebowa w Gliwicach jest bardzo różnorodna.

Transport kompozycji kwiatowych

Świadczymy bezpłatne usługi takie jak transport kompozycji kwiatowych, dostarczanie wieńców, palm oraz wiązanek pogrzebowych czy bukietów kondolencyjnych do domu, kościoła, na cmentarz lub bezpośrednio na ceremonię pogrzebową. Transport kompozycji kwiatowych jest doskonałą formą wyrażenia swojej pamięci o zmarłych, w przypadku gdy nie możesz dojechać na pogrzeb.

Zapraszamy do naszej Gliwickiej Kwiaciarni Róża!