Dzień Wszystkich Świętych potocznie zwany świętem zmarłych corocznie obchodzone jest 1 listopada. W kulturze katolickiej jest to bardzo doniosłe wydarzenie, upamiętniające wszystkich chrześcijan, którzy zostali zbawieni i przebywają w niebie. Zwykło się sądzić, że jest to święto wszystkich zmarłych a nie tylko zmarłych powołanych do świętości. Święto upamiętniające nieżyjących obchodzone jest na całym świecie bez względu na wiarę i przekonania. Wszyscy ludzie potrzebują wspólnego wspominania nieżyjących a jak to się odbywa to już kwestia kultury i tradycji. My Polacy mamy zwyczaj celebrować ten dzień w gronie najbliższych, odwiedzając groby nieżyjących bliskich. To dzień szczególny, do którego przygotowujemy się nie tylko mentalnie, chcemy żeby groby, nad którymi się spotkamy wyglądały pięknie. Dlatego też aby ten dzień był szczególny, już wiele dni przed dniem Wszystkich Świętych odnawiamy i porządkujemy groby. Obkładamy je jodłą, dekorujemy palmami pogrzebowymi i rozstawiamy znicze, które są symbolem naszej pamięci. Wielkim wsparciem dla zabieganych lub mieszkających z dala od miejsc, w których pochowani zostali bliscy jest oferowana od wielu lat przez Kwiaciarnię Róża usługa opieki nad grobami. Usługę tę wykonujemy nie tylko na terenie Gliwic, Zabrza, Knurowa czy innych naszych ościennych miast ale w całej Polsce. Niejednokrotnie jest to jedyny sposób aby ważne dla nas miejsce było zadbane i przystrojone. Z pośród bogatej oferty można wybrać nie tylko mycie, przystrajanie jodłą ale też zamawianie okazałych palm pogrzebowych na podkładach z igliwia typu jodła czy też świerk. zobacz więcej ››
Dzień Zaduszny
Dzień Zaduszny zwany Zaduszkami obchodzony jest 2 listopada. Dzień Zaduszny to święto zapoczątkowane w średniowieczu przez św. Odylona, opata klasztoru benedyktyńskiego w Cluny we Francji. W XII wieku zwyczaj ten rozprzestrzenił się na całą chrześcijańską wspólnotę. W tym dniu urządzane są procesje na cmentarz, zatrzymujące się na czterech stacjach, podczas których odmawiane są modlitwy za zmarłych. W Polsce Dzień Zaduszny jest w odpowiednikiem słowiańskiego święta Dziadów, które świętowane było na przełomie października i listopada. Odprawiano obrzędy, które miały pomóc w nawiązaniu kontaktu ze zmarłymi i uzyskanie ich przychylności. Do obrzędów tych należało między innymi przygotowanie darów w postaci jedzenia, którym mogłyby posilić się dusze zmarłych oraz palenie ognisk, przy których mogłyby się ogrzać. Zaduszki w naszej tradycji to dzień wielkiej powagi, przemyśleń i nostalgii. Na ten dzień zamawiamy nie tylko kompozycje kwiatowe, palmy ale też wieńce pogrzebowe. Zaopatrujemy się w znicze lub wkłady do zniczy, które zapalamy na wszystkich odwiedzanych grobach. W tym dniu spędzamy długie godziny na cmentarzu, podczas których wielokrotnie zmieniamy wkłady do zniczy aby znicze paliły się nieprzerwanie . Wiele instytucji państwowych i przedsiębiorstw na ten dzień zamawia wieńce pogrzebowe, które z honorami ustawiane są pod tablicami upamiętniającymi ludzi i wydarzenia danego regionu. Zamówienia dostarczamy do naszych Klientów nie tylko w Gliwicach, Zabrzu, Knurowie, Pyskowicach ale do każdego wskazanego przez Klienta miejsca. Tego dnia nad wszystkimi cmentarzami rozpościera się łuna światła bijąca z tysięcy rozpalonych zniczy a przystrojone cmentarze mówią nam o naszym wielkim przywiązaniu do tradycji.
Kompozycje na grób
Kompozycje kwiatowe to nierozerwalny element Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego. Nasi Floryści w zależności od upodobań i wskazówek klienta są w stanie stworzyć kwiatowe dzieła sztuki. Obecnie nic nas nie ogranicza, ani kolorystyka ani rodzaj kwiatów ani też forma. Kompozycje na grób mogą przybrać wiele postaci, mogą to być tradycyjne wieńce pogrzebowe, wianki okalające znicze, palmy pogrzebowe, stroiki na grób układane w koszykach wiklinowych lub w szkle. Najtrwalsze wiązanki pogrzebowe układane są na iglastych podkładach z wykorzystaniem kwiatów żywych lub sztucznych. Najpopularniejsze kwiaty Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego to oczywiście chryzantemy, anturium, lilie ale jeśli pragniemy nadać naszej wiązance pogrzebowej nowoczesny charakter zastosujemy kwiaty egzotyczne, takie jak strelicja, protea, glorioza czy helikonia. Najokazalsza i najtrwalsza forma wiązanki pogrzebowej to wieniec pogrzebowy. Układany jest na podkładzie z jodły lub świerku (w niektórych częściach kraju zwany stroiszem jodłowym lub stroiszem świerkowym) z wykorzystaniem floretu „oazie”, do którego wkładane są kwiaty. Jako wypełnienie stosujemy zielone przybranie. Wieniec pogrzebowy może być położony na grobie lub ułożony na stelażu, wówczas mówimy o nim wieniec warszawski. Kolejną naszą propozycją są wianki na znicze nagrobne, mają one rustykalny charakter ze względu na wykorzystane do ich uwicia rośliny. Ta forma to idealna dekoracja zniczy nagrobnych. Dla tradycjonalistów doskonałym rozwiązaniem kompozycji na grób są palmy pogrzebowe, czyli wiązanki pogrzebowe na podkładzie z jodły przybrane kwiatami. Palmy pogrzebowe wykończone są szarfą z kondolencjami spersonalizowanymi lub wstążką ostatnie pożegnanie. Wszystkie wykonane przez nas kompozycje zostaną dostarczone pod wskazany adres bez względu czy będzie to w Gliwicach, Knurowie, Zabrzu czy też w innym Polskim mieście.