Dzień zaduszny

Dzień zaduszny

Dzień zaduszny to obchód liturgiczny następujący dzień po uroczystości Wszystkich Świętych, co oznacza, że Zaduszki obchodzimy 2 listopada. Czym jednak jest to święto i w jaki sposób różni się od uroczystości Wszystkich Świętych? Nie każdy zna odpowiedź na to pytanie i to właśnie dlatego postanowiliśmy na nie odpowiedzieć w niniejszym artykule.

Dzień zaduszny

Zacznijmy od wyjaśnienia sobie, czym jest dzień zaduszny oraz opisania związanych z nim zwyczajów. Zaduszki to obchód liturgiczny poświęcony zmarłym, którego początek datuje się na IX wiek, kiedy to niektóre opactwa zaczęły przeprowadzać specjalne nabożeństwa poświęcone modlitwie za wszystkich zmarłych chrześcijan, nie tylko zakonników.

Jednakże dopiero w roku 1311 Stolica Apostolska wprowadziła oficjalnie Dzień Zaduszny do kalendarza oraz liturgii rzymskiej. Obrzęd jest bardzo popularny po dziś dzień i to właśnie w trakcie jego trwania stawiamy na grobach naszych bliskich znicze, wieńce, palmy pogrzebowe czy wiązanki kwiatów. Ważna jest dla nas również opieka nad miejscami spoczynku naszych bliskich i dlatego decydujemy się często na sprzątanie grobów tego dnia – niektórzy wolą jednak wybrać się na sprzątanie grobów przed Zaduszkami, aby odpowiednio przygotować je na to Święto. Dlaczego jednak na groby częściej udajemy się w dzień Wszystkich Świętych?

Odwiedzanie grobów

Pozostaje jedynie odpowiedzieć sobie na pytanie: czym różni się Dzień zaduszny od Wszystkich Świętych? Uroczystość Wszystkich Świętych przypada na 1 listopada i ma na celu oddać cześć wszystkim chrześcijanom, którzy osiągnęli stan zbawienia i przebywają w niebie. Początek uroczystości datuje się na IV wiek. Skoro już wiemy, czym różnią się te dwa święta, to pozostaje jeszcze wyjaśnić sobie kwestię udawania się na groby zmarłych przeważnie właśnie w dzień Wszystkich Świętych, a nie w dzień Zaduszek. Wynika to głównie z faktu, że Wszystkich Świętych jest dniem ustawowo wolnym od pracy. O wiele lepiej jest nam, więc wybrać się na groby zmarłych w ten dzień, kiedy to na spokojnie możemy oddać się kontemplacji powspominać naszych bliskich, nie mając na sobie presji związanej z pracą. Święto to utrwaliło się w pamięci Polaków również jako Dzień Zmarłych, co zapoczątkowały władze PRL-u chcące nakładać nacisk na świecki charakter tej uroczystości.

udostępnij wpis: