storczyk doniczkowy

Storczyki doniczkowe jak pielęgnować

Storczyki doniczkowe to jedne z najbardziej efektownych ozdób naszych domów. Ich stosunkowo przystępna cena oraz przepiękny wygląd kusi każdego miłośnika roślinności, a ogólnodostępność sprawia, że wydają nam się łatwe w pielęgnacji. Konia z rzędem temu, kto przynajmniej raz nie doświadczył przedwczesnej śmierci swoich ulubionych kwiatów. Możemy jednak zapewnić odpowiednie warunki do rozwoju, aby cieszyć się ich pięknem jak najdłużej. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie: storczyki doniczkowe – jak pielęgnować?

Pielęgnacja storczyków – porady

Światło i woda: Orchidea – bo tak potocznie nazywamy roślinę z rodziny storczykowatych – potrzebuje światła, ale nie należy jej wystawiać na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, ponieważ grozi jej poparzenie słoneczne. Z kolei zbyt mała ilość światła powoduje matowienie liści i słabsze kwitnienie. Idealnym miejscem będzie wschodni lub zachodni parapet, na którym kwiat otrzyma odpowiednią dawkę zarówno światła, jak i cienia.

Podstawowym błędem, jaki popełniamy w uprawie storczyków, jest przemoczona gleba – przy zbyt obfitym podlewaniu istnieje ryzyko gnicia korzeni. Częstotliwość podlewania wypada co kilka, albo nawet co kilkanaście dni i zależna jest od wielkości rośliny, ilości światła, temperatury, etapu rozwoju, podłoża czy rodzaju doniczki, np. plastikowa opóźni proces wysychania podłoża, gliniana – przyspieszy. Najlepsza do podlewania będzie woda filtrowana lub destylowana. Możemy również podlewać wodą z kranu (w temperaturze pokojowej). Aby osiągnąć jak najmniejszą zawartość wapnia, po jej nalaniu należy pozostawić ją na jeden dzień, aby osad opadł na dno.

Przed podlaniem należy sprawdzić, czy ziemia w doniczce jest sucha. Doniczka z suchym podłożem będzie zdecydowanie lżejsza. Najlepsza pora na podlewanie to poranek. Do wieczora ziemia zdąży przeschnąć, dzięki czemu możemy zapobiec chorobom, które mogą się pojawić w związku z oddziaływaniem niskiej temperatury na mokre korzenie i ziemię. Po podlaniu storczyków należy bezwzględnie wylać wodę, która nagromadziła się w podstawce czy zebrała się w kątach liści. Najlepiej, jeśli storczyk będziemy podlewać poprzez zanurzenie, wstawiając doniczkę do naczynia z wodą do momentu nawodnienia podłoża (do kilku minut), nie zapominając o tym, aby odciekł nadmiar wody. Dobrze jest również zadbać o dostarczanie składników odżywczych poprzez spryskiwanie liści.

Rozwój i środowisko: Jeśli chcemy zadbać o odpowiedni rozwój storczyków, warto zakupić odpowiedni preparat do nawożenia, który stosujemy w okresie rozwoju rośliny, czyli od wiosny do jesieni, w zalecanych ok. 3-4 tygodniowych odstępach. W przypadku przesadzenia naszego kwiatka, z nawożeniem należy odczekać ok. miesiąc. Nie powinniśmy przesadzać orchidei zbyt często. Sięgamy po takie rozwiązanie wtedy, kiedy ziemia jest zbyt zbita, aby mogła szybko wysychać, do korzeni nie dociera powietrze lub gdy kora porośnie glonami czy zacznie się rozkładać. Większość rodzajów storczyków doniczkowych to epifity, które nie powinny rosnąć w zwykłej ziemi, a w specjalnym, przewiewnym i luźnym podłożu, np. z włókna kokosowego, kory sosnowej, keramzytu, mchu torfowca czy kawałków węgla drzewnego, co zapewni dostęp powietrza do delikatnych korzeni i uchroni przed gniciem.

Nie każdy gatunek orchidei będzie dobrze się rozwijał w temperaturze pokojowej. Najlepiej w środowisku naszego mieszkania będzie czuł się ciepłolubny Phalaenopsis, który rozwija się prawidłowo przy temperaturze 23-27ºC w dzień i 18-20ºC w nocy. W zimie należy zachować szczególną ostrożność i nie zostawiać storczyków przy uchylnym oknie, gdyż są bardzo wrażliwe na przeciągi i zbyt niską temperaturę. Storczyki powinny przejść okres spoczynku, w czasie którego ustawiamy je w chłodniejszym miejscu, unikając podlewania. Warunki spoczynku są zależne od storczyka, którego posiadamy, a informacje na ich temat można znaleźć na etykiecie umieszczonej w doniczce.

Zamów storczyk doniczkowy z odżywką

W kwiaciarni Róża możesz zamówić kwiaty z dostawą do domu, w tym storczyki doniczkowe. Nasi doświadczeni floryści zabezpieczą przesyłkę i zadbają o odpowiednie opakowanie. Do storczyka możesz również dołączyć bilecik z osobistymi życzeniami lub upominek. Znasz już odpowiedź na pytanie storczyki doniczkowe – jak pielęgnować, dlatego zamów od razu odżywkę przeznaczoną do pielęgnacji orchidei. Kwiaciarnia internetowa wysyła kwiaty pocztą. Kwiatowa wysyłka jest również realizowana przez naszych kurierów kwiatowych.

udostępnij wpis:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *