sprzatanie_grobow

Sprzątanie grobów

Śmierć bliskiej osoby jest zazwyczaj na tyle paraliżującym naszą codzienność doświadczeniem, że nie zawsze jesteśmy w stanie w pełni racjonalnie działać i organizować uroczystość pogrzebową oraz miejsce pochówku. Zasady chowania zmarłych zostały określone przeszło pół wieku temu w ustawie z dnia 31 stycznia 1959 roku o cmentarzach i chowaniu zmarłych (Dz. U. z 2017 r. poz. 912), zgodnie z którymi zwłoki mogą być pochowane jedynie w grobach ziemnych, murowanych, katakumbach lub poprzez zatopienie w morzu. Nawet jeśli nasi bliscy przed śmiercią życzyli sobie kremacji zwłok – polskie prawo nie przewiduje możliwości rozsypania spopielonych zwłok na prywatnej posesji czy w innej, dowolnie wybranej przestrzeni publicznej. Szczątki poddane kremacji mogą być przechowywane w kolumbariach, a te z kolei mogą znajdować się jedynie na cmentarzach.

Chowamy zmarłych na cmentarzach wyznaniowych lub komunalnych, nie tylko w zgodzie z literą prawa. Dbanie o miejsce spoczynku naszych bliskich to jeden z podstawowych rytuałów, dzięki którym celebrujemy w pamięci zmarłych z rodziny i przyjaciół. Florystyka cmentarna pozwala nam przyozdobić groby bliskich osób poprzez piękne kompozycje kwiatowe. Każda rocznica śmierci czy urodzin osoby zmarłej, Święta Wielkiej Nocy, Święta Bożego Narodzenia, a przede wszystkim Święto Zmarłych, to okazje, przed którymi kładziemy szczególny nacisk na sprzątanie grobów oraz zapalenie zniczy.

Udając się na cmentarz na grób bliskiej osoby, stajemy się refleksyjni, “rozmawiamy” z osobą zmarłą, wspominamy wspólną przeszłość. Chcemy, aby miejsca spoczynku były zadbane i potraktowane z należytym szacunkiem, jednak z różnych przyczyn osobistych, zdrowotnych i logistycznych nie zawsze możemy opiekować się nimi osobiście. W takich sytuacjach idealnym rozwiązaniem jest skorzystanie z profesjonalnych usług opieki nad grobami. Nasza Kwiaciarnia Róża oferuje kompleksową usługę na terenie cmentarzy z Gliwic i okolic. W zakres oferty wchodzi m.in sprzątanie grobów oraz terenu wokół miejsca pochówku, usuwanie chwastów, wyschniętych kwiatów i starych zniczy, specjalistyczne aranżacje kwiatowe, takie jak kwiaty na pogrzeb, kwiaty na trumnę czy inne kompozycje cmentarne.

Jako Wasza kwiaciarnia nie tylko dostarczamy palmy i wieńce bezpośrednio do kościoła, na cmentarz, ale opiekujemy się grobem po pogrzebie. Pielęgnujemy otoczenie nagrobka obsadzając krzewami, trawą i kwiatami, przycinamy roślinność, a także zgodnie z oczekiwaniami organizujemy przestrzeń wokół grobu, m.in. wykładając kostką czy też montując ławeczkę. Do sprzątania używamy wyłącznie profesjonalnych środków czystości, kompleksowo konserwujemy nagrobki, woskując, polerując i impregnując powierzchnię. Odświeżamy również napisy na płycie, poprzez malowanie lub złocenie liter.

Zbliża się okres Świąt Bożego Narodzenia, a warunki pogodowe i upływ czasu nie są bez znaczenia i oddziałują na wygląd nagrobków, dlatego też zajęliśmy się likwidowaniem szczelin w płytach, podnoszeniem zapadniętych nagrobków, a także odśnieżaniem grobów i ich otoczenia.

Ceny opieki uzależnione są m.in. od wielkości nagrobka (pojedynczy, podwójny, grobowiec rodzinny) i częstotliwości usług. Usługa sprzątania grobu przed czterema ważnymi datami: np. rocznica urodzin, Święta Wielkanocne, Święto Zmarłych i Święta Bożego Narodzenia uprawnia do 10% rabatu w stosunku do jednorazowej usługi. Możesz zlecić nam również długotrwałą opiekę nad grobem, przykładowo w przypadku dwóch wizyt miesięcznie dla pojedynczego nagrobka w przeciągu pełnego roku kalendarzowego, oferujemy rabat 25% względem wizyty jednorazowej. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowym cennikiem, który prezentuje nasza e-kwiaciarnia w sekcji Usługi. Nasi profesjonalni pracownicy oceniają również stan grobu, kwalifikując do jednego z trzech stopni zabrudzenia, a po zakończonej usłudze wysyłają na życzenie dokumentację fotograficzną drogą mailową lub MMS-em.

Po posprzątaniu i konserwacji nagrobka odpowiednio zadbamy o jego wystrój, przygotowując zgodnie z oczekiwaniami wiązanki kwiatów żywych, kwiaty doniczkowe, stroiki z kwiatów żywych lub sztucznych, a także zapalimy znicz tradycyjny lub elektryczny. Odległe miejsce zamieszkania, podeszły wiek, natłok obowiązków czy stan zdrowia już nigdy nie muszą być dla Ciebie przeszkodą w opiece nad miejscem pochówku Twoich bliskich. Z należytą starannością i szacunkiem zadbamy o nie w Twoim imieniu.

udostępnij wpis: