Florystyka żałobna… piękna oprawa w trudnych chwilach

Florystyka żałobna… piękna oprawa w trudnych chwilach

Czas żałoby to dla każdego z nas czas szczególny. Tęsknota, smutek, żal i wspomnienia nieodłącznie towarzyszą nam, kiedy żegnamy najbliższych, sąsiadów lub kolegów z pracy. Niezwykle ważne jest, aby bliską osobę pożegnać godnie i w odpowiedniej oprawie. Właśnie dlatego powstała florystyka żałobna. To szczególny dział florystyki, który zajmuje się tworzeniem najpiękniejszych kompozycji kwiatowych. Nie tylko tradycyjnych, ale również nowoczesnych i indywidualnie zaprojektowanych. To także cała florystyczna oprawa pogrzebu – w kościele i na cmentarzu. Dzięki kwiatom wyrażamy pamięć i szacunek. Każdy z nas pamięta zapewne ogromny bukiet białych lilii i maleńką wiązankę białych róż na trumnie księżnej Diany. Do dziś wspominamy biało-żółte róże leżące wokół katafalku Jana Pawła II. Bukiety kwiatowe nadają uroczystościom pogrzebowym szczególny wyraz.

Kwiaty składamy w kościele przy trumnie lub urnie. Można również swoją wiązankę oddać zmarłemu tuż przy grobie. Kompozycje cmentarne powinny być niezwykle trwałe. Dlatego właśnie do ich stworzenia używa się najbardziej świeżych kwiatów. Wiązanki projektuje się najczęściej z lilii, róż, gerber i kalii, ale także z kwiatów sezonowych oraz gatunków, które Państwo proponujecie. Wiele osób widzi w kwiatach analogię do delikatnego i kruchego życia ludzkiego. Goździki są symbolem miłości i pamięci. Mieczyki, równie często wykorzystywane we florystyce cmentarnej są przedstawieniem siły charakteru i moralności. Chryzantemy, które stały się nieodłącznym elementem polskich cmentarzy symbolizują smutek, żal i rozpacz. Warto zwrócić uwagę na to, że im grubsze i mocniejsze kwiaty tworzą wieniec, tym dłużej zachowają świeżość na grobie zmarłego.

Niektórzy decydują się na kwiaty sztuczne, które dobrze skomponowane również pięknie prezentują się na cmentarzu. Sztuczne wiązanki można wykonać z plastiku, jedwabiu czy lateksu – ważne, by były to kwiaty najwyższej jakości. Gdy bukiet ze sztucznych kwiatów jest wykonany profesjonalnie wygląda pięknie, a do tego cechuje go niezwykła trwałość. Wiele kwiaciarni zachęca do konsultacji i tworzenia indywidualnego, niepowtarzalnego wieńca. Oprócz odmian kwiatów ważna jest również ich kolorystyka. Najczęściej wybierane kwiaty na trumnę są w kolorach jasnych, często białych. To symbol szacunku, miłości, bliskości i niewinności. Kwiaty leżące na trumnie lub przy urnie składają osoby najbliższe. Członkowie dalszej rodziny lub znajomi składają wiązanki w kolorach pastelowych, rzadziej czerwonych lub czarnych.

Zdecydowana większość ludzi przynosi kwiaty na pogrzeb – na cmentarz. W Polsce przyjęło się, że największe wieńce pochodzą od najbliższej rodziny zmarłego. Dalsi krewni i znajomi powinni złożyć na grobie nieco mniejsze bukiety. Wciąż najbardziej popularne są klasyczne wiązanki, które układane stopniowo na grobie zdobią miejsce pochówku przez najbliższe dni lub tygodnie. Wieńce pogrzebowe mogą mieć jednak różne kształty i formy, np. okrągłe, półkoliste, owalne. Niektórzy decydują się na wiązanki w kształcie serca lub krzyża. Wybrać można również stroik na trumnę, tzw. „pająk”, czyli bukiet, którego łodygi układa się po bokach trumny. Absolutnie niedopuszczalne są na pogrzebie akcenty zabawne.

Pochówek urny wygląda inaczej niż pochówek tradycyjny. Urna chowana jest w zdecydowanie mniejszych grobach, dlatego też wiązanki kwiatów powinny być mniejsze niż w przypadku chowania trumny. Najlepiej sprawdzają się więc pojedyncze kwiaty na urnę lub niewielkie bukiety.

Kwiaciarnia Róża odpowiada na Państwa zapotrzebowanie. Dostarczamy palmy i wieńce bezpośrednio do kościoła, cmentarnej kaplicy lub na cmentarz. Wystarczy nam 40 minut, by zamówione przez Państwa kompozycje kwiatowe dotarły w wyznaczone wcześniej miejsce.

Florystyka cmentarna to nie tylko wiązanki pogrzebowe, wieńce i palmy. W kwiaciarni można przygotować także specjalny krzyż, wykonany z pędów roślin, zakupić donice, które obsadzone wieloletnimi roślinami pięknie zdobią grób przez kilka lat lub przygotować specjalne kompozycje roślinne wykorzystywane w czasie Wszystkich Świętych lub innych uroczystości. Najlepsze kwiaciarnie – także Kwiaciarnia Róża – w ramach florystyki żałobnej oferują również pomoc w opiece nad grobami bliskich. Można więc złożyć zamówienie na pielęgnację (mycie i sprzątanie), konserwację grobu oraz zapalenie znicza. Dzięki temu o miejsca spoczynku naszych najbliższych możemy dbać cały rok.

udostępnij wpis: