gwiazda_betlejemska symbolem_swiat

Gwiazda Betlejemska – Symbolem Świąt

Jedna z najpiękniejszych roślin doniczkowych o barwnych, czerwonych liściach, przywodząca na myśl Święta Bożego Narodzenia to fachowo zwana w nomenklaturze botanicznej poinsecja, która stała się jako Gwiazda Betlejemska – Symbolem Świąt. Poinsecję kojarzymy jako niską, popularną roślinę doniczkową, o przeznaczeniu dekoracyjnym, a jej geneza może być dla większości amatorów hodowli roślin zaskakująca. Gwiazda Betlejemska pochodzi z terenów Meksyku i Gwatemali. Jest gatunkiem krzewu z rodziny wilczomleczowatych. Najlepiej czuje się w klimacie tropikalnym, gdzie uprawiana na tarasach i w ogrodach uzyskuje wysokość nawet do pięciu metrów, ale od pierwszej połowy XX wieku w Europie jest uprawiana jej niska, doniczkowa odmiana.

Gdy tuż przed Świętami spadnie pierwszy śnieg, w pierwszym odruchu każdy z nas sięga po sprawdzone wianki adwentowe, stroiki świąteczne oraz sztuczne bądź żywe choinki. W ogrodach i na tarasach wieszamy girlandy, na kominkach przypinamy skarpety, szepcząc do naszych pociech, że z pewnością uzupełni je Święty Mikołaj. Idealnym uzupełnieniem takiego zimowego anturażu będzie poinsecja.

W pokojowych warunkach jej doniczkowa odmiana kwitnie od późnej jesieni do końca zimy, a nawet do wiosny. Warto zadbać o odpowiednią pielęgnację oraz właściwy transport. Lokalne kwiaciarnie powinny zawinąć roślinę w papier, który będzie stanowił warstwę ochronną przed niską temperaturą. W domu papier należy odchylić i na kilka godzin pozostawić roślinę w letnim miejscu, aby przyzwyczaiła się do cieplejszej temperatury. Odważniejsi mogą podjąć się próby jej wyhodowania samodzielnie. Warto zorientować się pół roku wcześniej, czy wasza kwiaciarnia zapewnia artykuły ogrodnicze i sadzonki poinsecji, które pobiera się w okresie letnim – zazwyczaj w okolicach lipca, terminie cięcia rośliny.

Jeśli hodowla roślin nie jest Twoją mocną stroną, zawsze możesz skorzystać z awaryjnego rozwiązania w trybie express. Kwiaty zapewnia nasza e-kwiaciarnia Róża. Pamiętaj, że Gwiazda Betlejemska – Symbolem Świąt pozostanie na dłużej, gdy zadbasz o odpowiednio dużą wilgotność ziemi, podlewając kwiat dwa razy w tygodniu (po przekwitnięciu, w okresie spoczynku wystarczy raz na tydzień).

udostępnij wpis: